Wizyta w tradycyjnym hanojskim domu – Wycieczki do Wietnamu – wyjazd, podróż – zwiedzanie Wietnamu – Polviet Travel

Wizyta w tradycyjnym hanojskim domu

image002

Hanoi jest pięknym miastem z wieloletnimi tradycjami i oryginalną kulturą. Szczególnie Stara Dzielnica jest wielką atrakcją odzwierciedlając wizerunek dawnego Hanoi z wieloma historycznymi zabytkami i bogatą tradycyjną kulturą. Mieszanka tych dwóch elementów na pewno jest harmonijnie wyrażona w architekturze tradycyjnych hanojskich domach mieszczących się w samym sercu Starej Dzielnicy.

image004

W Hanoi jest około 1000 starych tradycyjnych domów, w tym około 100 znajduje się przy ulicy Ma May. Można powiedzieć, że spacerując po tej małej pięknej uliczce, możemy poczuć niesamowitą atmosferę starego Hanoi z tradycyjną wietnamską architekturą, a także mieszankę francuskiej i chińskiej architektury. Dzisiaj zapraszam na odkrycie i wizytę w tradycyjnym hanojskim domu zbudowanym w XIX wieku, który obecnie jest atrakcją turystyczną i miejscem udzielania informacji historycznych i turystycznych.

image006

Tradycyjny hanojski dom został zbudowany w 1890 r. i jest jednym z 14 starych domów zbudowanych w XIX wieku w Hanoi. Dom został zaprojektowany i zbudowany według tradycyjnych hanojskich zasad architektonicznych, służył do użytku, jako dom mieszkalny i miejsce rodzinnego handlu. Przed 1945 r., cała rodzina właściciela w nim mieszkała, a pierwszy pokój przeznaczony był do sprzedaży ryżu.

Po 1945 r. dom został sprzedany chińskiej rodzinie, która otworzyła tu sklep z ziołami. W 1954 r., rodzina przeprowadziła się na południe, więc dom stał się własnością państwową. Niedługo potem władze miasta podzieliły dom do użytku 5 rodzinom wietnamskim. Od 1999 r. dom został objęty projektem konserwacji we współpracą pomiędzy Hanoi i miastem Toulouse (Francja).

image008

Dom ma charakterystyczną architekturę tradycyjnych domów zbudowanych w 1890 r., jest w kształcie długiego prostokąta z drewnianym wyposażeniem i meblami. Powierzchnia domu to ponad 157m2, w tym 28m długości. Z przodu dom ma 5m szerokości, ale na tyle jest szeroki na 6m, te wymiary są zgodne z dawnym pojęciem Wietnamczyków, że dom musi być z tyłu szerszy niż z przodu:, co oznacza, że przyniesie on właścicielowi szczęście i bogactwo. Pomimo że dom jest zbudowany w kształcie długiego prostokąta, jest zawsze pełny światła i świeżego powietrza dzięki specyficznej architekturze i sposobie ułożenia pokoi z wolną przestrzenią: pierwszy pokój – ogród – drugi pokój – drugi ogród – kuchnia – trzeci pokój (tradycyjnie może to ubikacja albo magazyn). Parter jest zawsze używany, jako miejsce wspólnego użytku jak salon, kuchnia albo ubikacja… Na drugim piętrze umieszczony jest ołtarz przodków oraz sypialnie i inne pokoje członków rodziny.

image010

image012

image014

Wietnamczycy wierzą, że kuchnia jest bardzo ważnym miejscem, a nawet umieszczenie i kierunek kuchni może decydować o zdrowiu i szczęściu właściciela domu. Kiedyś wszystkie posiłki były gotowane w glinianych lub żelaznych garnkach postawionych bezpośrednio na ogniu z zapalonego drewna albo słomy.

image016

image018

image022

W codziennym życiu dawnych Wietnamczyków herbata i betel grają ważną rolę. Kiedyś mieliśmy takie powiedzenie „Kawałeczek betelu rozpoczyna rozmowę”, więc kiedyś goście zawsze byli powitani filiżanką gorącej herbaty lub kawałeczkiem betelu. Na stołach w salonie zawsze był umieszczony czajniczek gorącej herbaty z filiżankami i talerzyk betelu.

image024

Ponadto, turyści zwiedzający dom mogą zobaczyć też inne rzeczy codziennego użytku takie jak miseczki, lampy, tradycyjne stroje Wietnamczyków lub maszynę do pisania…

image026

image030

 

 

 

Tags:, , ,