Polski przewodnik w Singapurze – Wycieczki do Wietnamu – wyjazd, podróż – zwiedzanie Wietnamu – Polviet Travel

1. SINGAPUR NAJWIĘKSZE ATRAKCJE (cały dzień)

O 9:00 spotkanie z pilotem w lobby hotelowym. Zaczynamy od przejazdu do Marina Bay Sands, punktu kluczowego dla Singapuru i chyba najbardziej rozpoznawalnej budowli w mieście. Projekt architektoniczny 3 wież spiętych ponad pomostem o długości ponad 150 m z najdłuższym „podniebnym” basenem na świecie to prawdziwy majstersztyk. Z góry idealnie zobaczymy charakter portowo-stoczniowy miasta (Singapur jest drugim co do wielkości portem na świecie, większy znajduje się tylko w holenderskim Rotterdamie). Przy dobrej pogodzie można stąd zobaczyć Indonezję.

Zwiedzamy niedaleko położone Marina Bay Gardens i tzw. Supertrees, które często ze względu na swój kosmiczny urok nazywane są Ogrodami Avatara. Tutaj zaglądamy do dwóch kopuł, w pierwszej z nich znajdują się bajeczne ogrody tematyczne, w drugiej największy sztuczny wodospad na świecie.

Przechadzamy się Olimpijską Alejką i zmierzamy do niedaleko położonej dzielnicy kolonialnej. Zwiedzamy Fullerton Bay Hotel oraz Park Merliona z symbolem Singapuru - posągiem pół lwa pół ryby [nazwa Singapur pochodzi od słów singa (lew) i pura (miasto)]. Dalej spacerem nad rzeką Singapur oglądamy Fullerton Hotel (piękny architektonicznie budynek dawnej poczty brytyjskiej), Pomnik Józefa Korzeniowskiego (Joseph Conrad) – pierwszy, z trzech punktów polskich w Singapurze, Most Cavenagh (jedyny oryginalny most wiszący w Singapurze), Muzeum Cywilizacji Azjatyckich (mała i przyjemna galeria z obiektami historią sięgającymi IV wieku, opcja dodatkowa) – opcja dla chętnych i lubiących muzea, Pomnik Stamforda Rafflesa (ojca potęgi Singapuru), Victoria Theatre and Concert Hall (budynek z bogatą historią i użytkowaniem - począwszy od ratusza, przez szpital wojenny i teatr), Budynek Parlamentu Singapurskiego (jednoizbowy) oraz neogotycką Katedrę Świętego Andrzeja (największa katedra w Singapurze).

Następnie zwiedzamy Boat Quay (dzielnicę expatów) gdzie możliwy jest rejs po rzece Singapur. Clark Quay (dzielnicę turystyczną) oraz Raffles Hotel - kolonialny symbol Singapuru, gdzie można wypić legendarny Singapore Sling. Dalej pomiędzy wieżowcami szukamy największego ogrodu wertykalnego na świecie.

W południe lunch w restauracji, lokalnej knajpce lub food courcie (jadłodajnie czyli typowy dla Azji streetfood).

Przejeżdżamy na Orchard Road, gdzie wśród rzeźb Salvadora Dali mieści się centrum handlowe. Wybudowana na wzór londyńskiej Oxford Street ulica całorocznie, w zależności od okazji (Chiński Nowy Rok, Hinduskie Deepavali, Święta Bożego Narodzenia) jest ozdobiona ceremonialnymi światełkami. Smakujemy singapurskiej kawy i kosztujemy azjatyckiego jedzenia w lokalnym ‘food court’. Dalej zwiedzamy Little India (dzielnicę indyjską) gdzie odnajdujemy kolejny obcy wpływ, który poniekąd ukształtował Singapur (wielu znaczących polityków, prawników czy profesorów akademickich w Singapurze ma korzenie hinduskie).

Powrót do hotelu około 17:00

2. SINGAPUR Z MŁYŃSKIEGO KOŁA (cały dzień)

O 9:00 spotkanie z pilotem w lobby. Na początek przejazd do Singapure Wheel, największe Koło Młyńskie w Azji. Punkt szczytowy koła znajduje się na wysokości aż 165m, a osiągnąć możemy ją wchodząc do jednej z 28 klimatyzowanych kapsuł. Stąd roztacza się niesamowity widok na centrum miasta oraz na port i redę Singapuru. Następnie jedziemy do Singapurskich Ogrodów Botanicznych. Jest to jedyny jak dotąd singapurski obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród jaszczurów, motyli, orchidei szukamy polskiego punktu – pomnika Fryderyka Chopina. Ogrody cieszą się niesamowitą popularnością wśród Singapurczyków, tutaj można wziąć ślub, poćwiczyć Tai Chi czy zwyczajnie zrobić piknik.

W południe zostajemy na lunch w jednej z restauracji w okolicach ogrodów lub udajemy się do centrum miasta. Wybór miejsca może być z rezerwacją lub spontaniczny.

Popołudniu ruszamy na dzielnicę chińską (China Town) i arabską (Arab Street). Tutaj szukamy chińskiej zielonej herbatki i pustynnej kawy arabskiej. W China Town oglądamy fascynującą Pagodę z relikwią Buddy, odwiedzamy chiński bazar uliczny i ulicę umarłych. W dzielnicy muzułmańskiej wizytujemy wielki meczet, dom sułtana (wejście nie zawsze jest dostępne) oraz zaglądamy na najbardziej hipsterską dzielnicę miasta.

Powrót do hotelu około godziny 18.00

3. SINGAPUR NOCĄ (wieczór/noc)

O 17.00 spotkanie z pilotem w lobby. Następnie przejazd do Lau Pa Sat – dawnego targu rybnego, a dzisiaj modnego foodcourtu w dzielnicy biznesowej. Wspaniałe jedzenie z typową dla Singapuru wielokulturową kuchnią. Tutaj godzina na kolację – specjalnością wieczoru są ustawiane dookoła bazaru nocne stanowiska z BBQ.

Następnie przejazd metrem do Ogrodów Botanicznych przy Zatoce, a konkretnie do kompeksu Super Drzew. Tam odbywają się koncerty muzyczno-świetlne (2 dziennie), które warto oglądać z perspektywy leżącej – prawdziwe połączenie sztuki i techniki. Same superdrzewa są niezwykle zawansowanymi technologicznie strukturami, które pełnią wiele funkcji, poczynając od gromadzenia energii i wody deszczowej, po funkcjonowanie jak naturalne wentylatory dla pobliskich kopuł z ogrodami. Spod Super Drzew spacer po niesamowitym moście Helix Bridge, wzdłuż promenady udamy się wprost pod pomnik Merilion – symbol Singapuru i zobaczymy pokaz laserowy na tle hotelu Marina Bay Sands.

Na zakończenie powrót do Marina Bay Sands i wjazd na dach kompleksu do klubu Ce La Vie (bilet obowiązkowy 25 SGD, w cenie napój). Wejście jest limitowane i w weekendy może się trafić duża kolejka. Wjazd na górę to prawdziwa atrakcja. Zapierający dech w piersiach widok na miasto, otwarty bar oraz klub muzyczny. To miejsce to również możliwość zrobienia zdjęć panoramy centrum miasta.

Na koniec przejście na Clark Quay, do dzielnicy rozrywkowej. Mieszczą się tutaj modne bary i kluby (uwaga w części obowiązuje dress code) – najlepsze miejsce na imprezę do białego rana. Koniec programu o 24.00 w Clark Quay lub w hotelu.

UWAGA: z Clark Quay warto wziąć do hotelu imprezowego busa z barem na pokładzie. Niezapomniane połączenie taksówki – dyskoteki i baru.

4. 3 OBLICZA SINGAPURU (cały dzień)

O godz. 9:00 zbiórka w lobby hotelowym i rozpoczęcie wycieczki i spotkanie z 3 twarzami Singapuru: China Town (z główną atrakcją czyli Pagodą z Relikwią Zęba Buddy i China Town Market), potem Little India (z Wielką Światynią oraz Mustafa Center). Przejazd na lunch do Lau Pa Sat (jednego z najlepszych foodcourtow w mieście), popołudniu Malay District i Arab Street z Wielkim Meczetem oraz dawna rezydencja Sułtana. Powrót do hotelu na relaks. Wieczorem przejazd autobusem do Marina Bay Sands i około 18.00 wjazd na dach Marina Bay Sands na drinka oraz podziwianie wspaniałej  panoramy miasta o zachodzie słońca.

Na koniec spacer do kompleksu Super Trees (Super Drzewa) gdzie odbywa sie wpaniały koncert (19:45). Następnie przejazd w okolice hotelu i tam kolacja w lokalnym foodcourcie.

5. SINGAPUR NA TALERZU I W KUFLU (cały dzień)

O godz. 9:00 zbiórka w lobby hotelowym. Rano przejazd na Singapore Flyer (największy diabelski młyn z obłędnym widokiem na miasto). Potem transfer do Meriliona (symbolu Singapuru), kultowe miejsce na pamiątkowe zdjęcie z mariną. Następnie odwiedzimy tzw. „Durianową” Halę Koncerową (tutaj wizyta w miejscu z polskim akcentem) oraz wizyta w Hotelu Raffles lub Fullerton i słynny drink Singapore Sling. Przejazd na lunch do lokalnego food courtu (prawdopodobnie Newton), a popołudniu przejazd do Browaru Tiger i zwiedzanie jednego z najstarszych browarow w Azji i transfer powrotny do miasta na kolację. Obiad do wyboru: Tradycyjna Chińska Restauracja lub Chili Crab (topowy przysmak Singapuru). Koniec programu.

6. IKONY SINGAPURU (cały dzień)

O 9:00 spotkanie z pilotem w lobby hotelowym. Nasze zwiedzanie zaczynamy od rejsu łodzią po rzece Singapur co umożliwia zwiedzanie dzielnicy kolonialnej oraz nowoczesnego centrum bankowego z perspektywy rzeki. Przepłynięcie obok pomniku Merliona i  postój przy Marina Bay Sands. Na rzece opowiemy o historii Singapuru i powstaniu tego miasta – państwa. Następnie udamy sie spacerkiem do Merliona (to obowiązkowy punkt zdjęciowy) oraz do pomnika Jozefa Korzeniowskiego (jeden z polskich akcentów w Singapurze). Jeżeli czas pozwoli podjedziemy do Sim Lim Square – największego centrum IT (aparaty, karty, telefony, kamerki, osprzęt) – tutaj każdy będzie mógł coś kupić. Dla osób niezainteresowanych zakupami przystanek w kawiarni.

 

Popołudniu udajemy się na bazar Lau Pa Sat – jedno z najlepszych miejsc na lunch. Prawie 40 knajpek z kuchniami z całej Azji prezentuje prawdziwy singapurski mix smaków wielu azjatyckich kuchni. Bazar mieści się obecnie w sercu centrum biznesowego i jest jednym z najpopularniejszych miejsc na lunch. Obok siebie jedzą turyści, dyrektorzy bankowych korporacji oraz kierowcy autobusu z pobliskiej zajezdni.

Po lunchu pojedziemy do hotelu Raffles – jednego z najdroższych hoteli w mieście. Tutaj zajrzymy do Long Bar i napijemy się słynnego Singapore Sling (istnieje opcja bezalkoholowa) – nutka starego Singapuru jest tutaj obecna w każdym centrymetrze. Alternatywnie Hotel Fullerton – Lobby Bar.

Na koniec wizyta w słynnych ogrodach – Gardens by The Bay – tutaj można spędzić  cały dzień. My zobaczymy fragment ogrodów – ze wspaniałą ekspozycją kwiatów, roślin i lasu dżunglowego. Koniec programu w hotelu lub w dowolnym punkcie w centrum miasta ok. godziny 18:00.

7. SINGAPUR W LOKALNYM STYLU (cały dzień)

O 9.00 spotkanie z pilotem w lobby. Na poczatek ruszymy do China Town – dzielnicy z charakterem. Tam zajrzymy na wspaniały China Town Market, gdzie będzie też czas na zakupy. Dalej ruszymy do Świątyni Zęba Buddy (znajduje sie tam relikwia – ząb Buddy), oraz odwiedzimy singapurski meczet Masjid Jamae w China Town (uwaga: wejścia są limitowane, w czasie nabożeństw oraz uroczystości meczet moze byc zamknięty dla zwiedzajacych bez uprzedzenia).

W południe przejazd do knajpki z gwiazdką Michelin (trzeba spodziewac sie kolejki!). Jest to pierwsza knajpka na świecie zaliczana do obiektów typu street food, która uzyskała to prestiżowe wyróżnienie. Po lunchu przejazd na Arab Street i spacer po uliczkach dzielnicy arabskiej, pierwotnie zarezerwowanej dla Malajów zamieszkujących Singapur. Na koniec Little India ze wspaniałą światynią: Sri Veeramakaliamman Temple oraz wizyta w Mustafa Center – to bardzo dobre miejsce na zakupy. Ci którzy nie wybierają sie na zakupy będą mogli zajrzeć do lokalnej knajpki z plackami roti.

Na koniec przejazd na Singapore Wheel, wielkie koło młyńskie – gdzie będziemy mogli zobaczyć wspaniałą panoramę miasta gwarantującą nam niezapomniane przeżycia.

8. SINGAPUR W PIGUŁCE - W CIĄGU JEDNEGO DNIA! (cały dzień)

O 9:00 spotkanie z pilotem w lobby. Na początek China Town (z bazarem i pagodą z relikwiami Buddy), a następnie Little India ze światynią Hinduską oraz słynnym bazarem Mustafa. Obok Little India znajduje się Sim Lim Square (najsłynniejsze centrum elektroniczne - jeżeli chcecie coś kupić z tych rzeczy to tutaj!). Powrót na chwilę do hotelu (jeżeli zrobimy zakupy i trzeba będzie je zostawić lub aby lekko się odświeżyć).

Około południa przejazd do Lau Pa Sat - najlepszego food courtu w mieście. Lunch. Popołudniu przejazd na Clark Quay i spacer wzdłuż rzeki Singapur - tutaj znajduje się pomnik Korzeniowskiego, najstarszy most kolonialny, hotel Fullerton (gdzie można wejść na słynny drink SIngapore Sling), budynki kolonialne (brytyjskie) oraz pomnik Meriliona (to symbol Singapuru - pół lew/ pół ryba). Clark Quay to też miejsce gdzie znajdziemy atrakcje dla rodzin ze starszymi dziećmi np: GMAX (wyrzutnia bungee).

Dalszy spacer do Singapore Flyer (wielkie koło młyńskie) i przejazd kołem z widokiem na miasto. Następnie spacer (już po zachodzie słońca) do Gardens by The Bay, które są wspaniałą atrakcją Singapuru. Wejście do kopuł, a o 20.45 udajemy się do kompleksu Super Trees na najlepszy w mieście nocny koncert. Po koncercie koniec wycieczki lub kolacja w  wybranym miejscu.