KRAJE INFO – MJANMA – Wycieczki do Wietnamu – wyjazd, podróż – zwiedzanie Wietnamu – Polviet Travel

Wiele osób słysząc słówko „Mjanma” nie ma żadnych skojarzeń – tym bardziej nie będzie ich mieć, kiedy usłyszą informację, że Mjanma jest państwem! To dawna Birma i choć określenie to już dawno nie funkcjonuje w samym państwie (jego oficjalna nazwa to Republika Związku Mjanmy), to przez rządy zagraniczne, a także obywateli innych państw świata kraj ten określany jest wciąż mianem Birmy. To fascynujące miejsce, gdzie czas jakby się zatrzymał i gdzie warto udać się na wakacje! Czego można się spodziewać? Z czego słynie to wspaniałe państwo i gdzie go właściwie szukać?

Mjanma – podstawowe informacje 

Wyjazd do Birmy jest obecnie marzeniem wielu osób. Mjanma to średniej wielkości kraj, który położony jest w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim, wzdłuż rzeki Irawadi. Łatwiej wyobrazić sobie jego położenie, jeśli usłyszymy że graniczy z Chinami, Tajlandią, Indiami, Laosem oraz Bangladeszem. Panujący w państwie klimat określa się jako monsunowy, a zatem wyróżniamy tam dwie główne pory roku, zależne od wiejących wiatrów – letniego oraz zimowego. Monsun letni niesie ze sobą deszcz – o czym warto wiedzieć, wyjeżdżając do tego kraju.

Mjanma – kultura i turystyka 

Mjanma jest krajem, który posiada bardzo ciekawą historię, bardzo wiele miejsc wartych odwiedzenia i który czerpie spore zyski z turystyki. Zainteresowanie tym ciekawym zakątkiem stale rośnie. Tak naprawdę dla przeciętnego turysty otwarte jest ono dopiero od kilku lat i pewnie właśnie z racji tajemniczości i egzotyki coraz więcej osób pragnie na własne oczy zobaczyć dawną Birmę. Ludzie tam są bardzo uprzejmi, krajobraz często rolniczy oraz leśny (połowę terenu kraju zajmują lasy), zaś kultura rzeczywiście niecodzienna – dominująca religia to buddyzm, pismo jest zupełnie inne niż w Europie, a podstawową grupę etniczną stanowią Birmańczycy (czyli inaczej Basmarowie), posługujący się językiem birmańskim. Stolica państwa (od listopada 2005 roku) to Naypyidaw. Tym, co szczególnie kusi jest również egzotyczna kuchnia – przede wszystkim ryż, będący podstawą diety i gospodarki, lecz również mięso, sosy rybne, makarony, a nawet insekty (których oczywiście turyści nie muszą próbować, jeśli nie chcą).

Kraj w liczbach

Powierzchnia: 676 578 km²

Liczba ludności: 51 419 420

PKB per capita: 1 410 USD

Wiza

Wjeżdzając do Mjanmy należy posiadać wizę. Istnieje możliwość wyrobienia wizy w placówkach dyplomatycznych Mjamy na całym świecie (koszt to 40 USD), jednak wygodniejszą opcją jest skorzystanie z e-wizy. Za wizę płacimy online, a podczas wlotu obieramy naklejkę do paszportu która uprawnia nas do pobytu na terenie Mjanmy 28 dni.
http://www.evisa.moip.gov.mm/ (Aplikowanie o wizę)
https://evisa.moip.gov.mm/NoticetoTourists.aspx (Informacje dla podróżujących)

Wtyczki

Napięcie: 230V, wtyczki zarówno ogrągłe jak i płaskie, w wielu miejscach także mieszane (z uziemieniem lub bez). Warto zaopatrzyć się w uniwersalny adapter do gniazdka.

Telefony komórkowe

Roaming działa, czasem wymagane jest włączenie opcji „roaming na: Birma” u operatora (warto sprawdzić przed wyjazdem). Karty SIM są ogólnodostępne i bardzo tanie. Po zakupie rejestracja nie jest wymagana.

Internet

W Rangunie, Manadaley czy Bagan wszystkie hotele oferują WiFi, jednak jego prędkość może nie być zadowalająca. W mniejszych miastach może występować problem z dostępem do Internetu.

Chcąc korzystać z internetu mobilnego warto zakupić kartę Telenor (polecany operator, dobry sygnał).

Waluta

Kyat(MMK)

1 USD = 1131 MMK

Walutę najczęściej możemy wymienić w bankach lub hotelach.
Od niedawna istnieje również możliwość wymiany EUR.

Uwaga! Należy pamiętać, że banknoty do wymiany muszą być w idealnym stanie (bez zagięć) – inaczej mogą zostać nieprzyjęte.

Czego unikać?

Unikamy: lodu w napojach w ulicznych restauracjach, dotykania czyjejś głowy i wskazywania stopą, rozmów o polityce, dotykania posągów Buddy. Unikamy samotnych eskapad do dżungli – istnieje niebezpieczeństwo min.

Zalecane szczepienia

Błonica, tężec, krztusiec (DTP); WZW A; WZW B; polio; dur brzuszny. Szczepienie na żółtą gorączkę jest obowiązkowe jeśli wlatujemy do Mjanmy z kraju, który zagrożony jest tą chorobą (lista krajów dostępna tutaj).

Polecamy również skonsultować się z lekarzem medycyny podróży w sprawie profilaktyki przeciwmalarycznej.

Savoir Vivre

W świątyniach, kościołach i domach prywatnych zdejmujemy buty. W miejscach kultu religijnego nosimy skromny strój zakrywający ramiona, dekolt i kolana. W wielu świątyniach są miejsca niedostępne dla kobiet.

Transport

Najlepszym środkiem transportu są taksówki. Funkcjnują również busy pomiędzy miastami, a kolej jest słabo rozwinięta. Pomiędzy największymi miastami istnieje możliwość transportu samolotem (przelot trwa około 1h).

Służba zdrowia

Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Wizyta u lekarza w szpitalu państwowym jest praktycznie bezpłatna (nie dotyczy lekarstw). Poziom świadczeń medycznych nie odpowiada europejskim standardom, w bardziej skomplikowanych przypadkach konieczny jest transport lotniczy do Bangkoku.

Kuchnia w pigułce

Kuchnia jest zróżnicowana, jej podstawą jest ryż (jeden człowiek w Mjanmie spożywa 200 kg ryżu rocznie). Pełna jest lokalnych smaków z wpływami kuchni hinduskiej (kardamon, curry, roti) i chińskiej.
Alkohol: piwo, lokalne whisky i rum
Jemy łyżką i widelcem lub rękoma.

Kraj w liczbach

Powierzchnia: 676 578 km²

Liczba ludności: 51 419 420

PKB per capita: 1 419 USD

Stolica

Naypyidaw

Duże miasta z lotniskami międzynarodowymi

Rangun, Mandalaj

Ważne daty w ciągu roku

WYSTĘPUJĄ TRZY RODZAJE ŚWIĄT

a) BUDDYJSKIE

b) NARODOWO-WYZWOLEŃCZE

c) REGIONALNO-MIĘDZYNARODOWE

 1 STYCZEŃ – MIĘDZYNARODOWY NOWY ROK

4 STYCZNIA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

STYCZEŃ/LUTY - CHIŃSKI NOWY ROK

23-27 STYCZNIA - FESTIWAL WODY

1 MAJA - DZIEŃ PRACY

Określenie obcokrajowca

Nie jest ogólnie stosowane, jednak zwykło się mówić “bo” na białego turystę.
republic-of-poland

Polak/Polska

Myaww/ Polaan

Ambasada Polski

Unit 605-607, 6th Floor, Athenee Tower,
Wireless Road, Lumpini, Pathumwan,
Bangkok 10330, Tajlandia
Telefon: +66 (2) 079 7300

Ciekawostk

• Mjanma jest jednym z trzech krajów obok Liberii i USA, który nie zaakceptował systemu metrycznego SI. Używa się tu więc peiktha (viss) równającego się 2 kg.
• Mjanma jest jedynym na świecie krajem, gdzie jeździ się samochodami z kierownicą po prawej stronie w ruchu prawostronnym.