KRAJE INFO – KAMBOZA – Wycieczki do Wietnamu – wyjazd, podróż – zwiedzanie Wietnamu – Polviet Travel

Te położone w północno-wschodniej Azji państwo przez lata kojarzone było przede wszystkim z jedną z najbardziej przerażających dyktatur świata, która kosztowała miliony istnień. Dziś jednak Kambodża, bo o niej mowa, jest krajem, który coraz częściej zapisuje się w pamięci swoich gości jako obszar, w którym zachwyca piękno przyrody i serdeczność ludzi. Co warto o niej wiedzieć?

Pogoda 

Kambodża jest zaliczana do obszarów z klimatem zwrotnikowym monsunowym, planując wyjazd do Kambodży należy więc pamiętać, że panuje tam wyraźny podział na porę suchą i deszczową. Ta ostatnia trwa od połowy maja do połowy października i często pociąga za sobą deszcze na tyle ulewne, że zwiedzanie staje się bardzo trudne. Wyjazdu najlepiej nie planować też tuż przed rozpoczęciem pory deszczowej. Temperatury są wówczas najwyższe i potrafią przekraczać 38 stopni Celsjusza.

Porady dla wyjeżdżających

Wjazd do Kambodży w celach turystycznych jest możliwy po uzyskaniu wizy na 30 dni. Można się o nią ubiegać w kambodżańskich placówkach dyplomatycznych, istnieje jednak również możliwość uzyskania jej na lotniczych i drogowych przejściach granicznych, choć w tym celu konieczne jest zarówno wypełnienie odpowiedniego kwestionariusza, jak i przedstawienie dwóch zdjęć. Warto też pamiętać, że o ile w państwie tym nie ma ograniczenia co do kwoty wwożonych dewiz, o tyle wywieść można tylko 10 tysięcy dolarów po udokumentowaniu źródła ich pochodzenia. Wśród produktów, których z kraju nie można wywozić znajdują się między innymi oryginalne dzieła sztuki khmerskiej nawet, jeśli weszliśmy w ich posiadanie legalnie (grożą za to bardzo surowe kary). Przed wyjazdem polecamy udać się do lekarza medycyny podróży, upewnić się, że posiadamy odpowiednie szczepienia i dowiedzieć się nieco o profilaktyce przeciwmalarycznej. Kambodża to kraj ludzi o wielkich sercach jednak należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa ze względu na drobne kradzieże.

Kuchnia

Najciekawszą potrawą kuchni khmerskiej wydaje się być amok – połączenie śmietanki kokosowej i galangalu w liściu bananowca. Amok można zjeść zarówno z rybą, jak i z krewetkami oraz z kurczakiem, a każdy większy lokal ma swoją wariację tego przysmaku. Danie nie jest przesadnie ostre, mogą więc zakochać się w nim nawet te osoby, którym kuchnia tej części Azji wydaje się zwykle zbyt intensywna i aromatyczna. Dla odważnych - w Kambodży spróbować można przygotowywane na różne sposoby owady i pająki.

 

Kraj w liczbach

Powierzchnia: 181 040 km²

Liczba ludności: 16 013 000

PKB per capita: 1 390 USD

Stolica

Phnom Penh

Waluta

Riel kambodżański (KHR) / 1 USD = 4,048.63 KHR

W praktyce główną walutą jest dolar amerykański, przy granicach płacić można również w dongach wietnamskich lub tajskich bahtach.

Wiza

Wizy (do 30 dni) można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych Kambodży (najbliższa Ambasada znajduje się w Berlinie) oraz podczas wjazdu lotniczymi/lądowymi przejściami granicznymi (potrzebne 2 fotografie paszportowe). Istnieje również możliwość ubiegania się o wizę za pośrednictwem Internetu (e-visa): http://www.evisa.gov.kh
Koszt wizy wynosi 30 USD (przy wjeździe na przejściach lądowych obsługa autobusów zazwyczaj pobiera dodatkowe 5 USD service fee).

Wtyczki

Napięcie elektryczne: 230 V; 50 Hz wtyczki elektryczne: typ A, typ C, typ C-2 oraz typ G

Internet

Internet jest powszechnie dostępny w hotelach, jednak należy pamiętać, iż jego prędkość może czasem nie być zadowalająca. Dobrym wyjściem jest zakup karty SIM z dostępem do Internetu.

Chcąc korzystać z internetu mobilnego warto zakupić kartę Telenor (polecany operator, dobry sygnał).

Telefony komórkowe

Roaming działa. Karty SIM są ogólnodostępne i bardzo tanie (ceny zaczynają się od 1$). Po zakupie rejestracja jest wymagana (należy mieć przy sobie paszport z ważną wizą). Metfone jest największą i zarazem najlepszą siecią (dostępne 4G).

Transport

Najlepszym lokalnym środkiem transportu są Tuk-tuki. Funkcjnują również połączenia autobusowe pomiędzy miastami. W autobusach sypialnych zazwyczaj są podwójne łóżka (co często zmusza do podróży na jednym łóżku z nieznaną osobą). Kolej jest bardzo słabo rozwinięta. Pomiędzy największymi miastami istnieje możliwość transportu samolotem.

Duże miasta z lotniskami międzynarodowymi

Siem Reap, Sihanoukville

Służba zdrowia

W Kambodży nie ma państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Opieka medyczna jest płatna i dostępna głównie w miastach. Koszt wizyty u lekarza wynosi w granicach 15-40 USD. Dobowy pobyt w miejscowym szpitalu wynosi ok. 70 USD, przy czym pacjent obowiązany jest dodatkowo pokryć koszty specjalistycznych badań, lekarstw, środków opatrunkowych. Transport do szpitala zapewniają tylko prywatne kliniki, w których koszt dziennego pobytu wynosi od 80 do 200 USD. Cudzoziemcy z poważnymi dolegliwościami kierowani są najczęściej do szpitali w Bangkoku (Tajlandia) oraz Ho Chi Minh City (Wietnam).

Zalecane szczepienia

Błonica, tężec, krztusiec (DTP); WZW A; WZW B; polio; dur brzuszny. Polecamy również skonsultować się z lekarzem medycyny podróży w sprawie profilaktyki przeciwmalarycznej oraz posiadać przy sobie moskitierę i repelenty.

Polecamy również skonsultować się z lekarzem medycyny podróży w sprawie profilaktyki przeciwmalarycznej.

Savoir Vivre

W świątyniach, kościołach i domach prywatnych zdejmujemy buty. W miejscach kultu religijnego nosimy skromny strój zakrywający ramiona, dekolt i kolana.

Czego unikać?

Lodu w napojach w ulicznych restauracjach, jedzenia przy piaszczystych drogach, dotykania czyjejś głowy i wskazywania stopą. Należy również uważać na sprzedawców pamiątek oferujących oryginalne części świątyń. Unikamy również samotnych eskapad na prowincji – istnieje niebezpieczeństwo min.

Kuchnia w pigułce

Zazwyczaj jemy łyżką i widelcem, w większych miastach używa się również pałeczek.
Charakterystyczne potrawy z nutą curry i kardamonu, kuchnia raczej słodka lub słodko – kwaśna.
Potrawy, których trzeba spróbować to: „amok” (orginalnie w wersji rybnej), „kuy teav” (w wersji wieprzowej), „lort cha” (w wesji z wołowiną) oraz „prahok” (dla odważnych).Alkohol: piwo (wspaniałe lagery), lokalna whisky (khmer whiskey), wino ryżowe i palmowe (bimber).

Ważne daty w ciągu roku

Połowa kwietnia - Khmerski Nowy Rok

1 maja - Święto Pracy

13 maja -  Urodziny Króla Norodoma Sihamoniego

1 czerwca - Święto Visaka Bochea (វិសាខបូជា, Visak Bochéa)

18 czerwca - Urodziny Królowej Matki

24 września - Dzień Konstytucji

29 października - Dzień Koronacji

31 października - Urodziny Króla Norodoma Sihanouka

9 listopada - Święto Niepodległości

Określenie obcokrajowca

Barang – khmerskie słowo określające osobę z zagranicy, o europejskim pochodzeniu.
republic-of-poland

Polak/Polska

Baulaunh z francuskiego znaczy Polska, polski natomiast Bratesa Baulaunh - Rzeczpospolita Polska.

Ambasada Polski

Unit 605-607, 6th Floor, Athenee Tower,
Wireless Road, Lumpini, Pathumwan,
Bangkok 10330, Tajlandia
Telefon: +66 (2) 079 7300

Ciekawostki

• Mjanma jest jednym z trzech krajów obok Liberii i USA, który nie zaakceptował systemu metrycznego SI. Używa się tu więc peiktha (viss) równającego się 2 kg.
• Mjanma jest jedynym na świecie krajem, gdzie jeździ się samochodami z kierownicą po prawej stronie w ruchu prawostronnym.